Przejdź do stopki

Świadczenia wychowawcze (Program 500+ ) w Gminie Łabowa

Treść

Świadczenia wychowawcze (Program 500+)

w Gminie Łabowa

W Gminie Łabowa wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej lub przez Internet od dnia 1 kwietnia br.

Miejscem przyjmowania wniosków jest Ośrodku Pomocy Społecznej będzie pokój nr.9.

Godziny przyjęć od dnia 11 kwietnia 2016 roku:

- poniedziałek 8:00 - 16:00

- wtorek, środa, czwartek, piątek 7:30 - 15:30

Elektroniczną wersję wniosku (e-wniosek) będzie można przekazać za pomocą portalu Empatia, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.

Wnioski wraz z załącznikami będą wydawane i przyjmowane w Ośrodku Pomocy Społecznej od 1 kwietnia 2016 r.

Wszelkie informację można uzyskać dzwoniąc na numer Ośrodka Pomocy Społecznej w Łabowej tel. 18 414-19-12.

Do pobrania poniżej wniosek wraz załącznikami na świadczenie wychowawcze (Program 500+).

1. Wniosek

2. Załączniki do wniosku

Jeśli osoba złoży wniosek w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. (włącznie), to świadczenia wychowawcze zostaną przyznane i wypłacone z wyrównaniem, począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 kwietnia 2016 r.

Świadczenia wychowawcze (Program 500+)

Świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka (art.4 ust. 2).

Świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia (zgodnie z art. 4 ust. 3).

Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500,00 zł. miesięcznie na dziecko w rodzinie (zgodnie z art. 5 ust. 1).

Świadczenie wychowawcze przysługuje na drugie i następne dziecko niezależnie od wysokości dochodu.

W zależności od indywidualnej sytuacji, w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze niezależnie od tego, czy na pierwsze, czy drugie i następne dziecko, do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, dołącza się inne zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego:

1.  Zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka;

2.      Prawomocne orzeczenie sądu orzekające rozwód lub separację;

3.      Orzeczenie sadu opiekuńczego o ustalenie opiekuna prawnego dziecka;

4.   Inne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia wychowawczego będącego przedmiotem wniosku;

5.      Pesel członków rodziny.

Świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko

Zgodnie z art. 5 3 i ust. 4 ustawy świadczenie wychowawcze:

·     przysługuje na pierwsze dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800,00 zł;

·       jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1 200,00 zł.

Dochód członka rodziny to przeciętny miesięczny dochód członka rodziny osiągnięty w roku kalendarzowym 2014 (poprzedzającym okres, na jaki ustalone jest prawo do świadczenia wychowawczego), tj. na pierwszy okres, który rozpoczyna się 1 kwietnia 2016 roku i  kończy się dnia 30 września 2017 roku.

- Jeżeli w rodzinie w okresie od roku bazowego 2014 nastąpiły zmiany utrata/uzysk, tj. np. utrata/uzysk pracy, zasiłku dla bezrobotnych, należy dostarczyć dodatkowe dokumenty potwierdzające zmiany np. świadectwo pracy, pit 11 z 2014 r., rozpoczęcie pozarolniczej działalności umowy o pracę oraz dochody netto za drugi miesiąc pracy czy też zaświadczenie o pobieranym zasiłku dla bezrobotnych.

Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie, jednak w kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.

Jednak dziecko do 25. roku życia, które pozostaje na utrzymaniu rodziców, będzie uwzględniane przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie. Dzięki temu jego młodszy brat lub siostra może nadal otrzymywać wsparcie, jeśli dochód rodziny nie przekroczy obowiązującego kryterium. Przy obliczaniu dochodu rodziny brane pod uwagę będą te dzieci, które ukończyły 25. rok życia, ale legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i przysługuje im w związku z tym świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.

Analogicznie jak w przypadku świadczeń rodzinnych, w razie sygnałów o wydawaniu środków niezgodnie z przeznaczeniem, u rodziny będzie mógł zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy. Jeśli urzędnicy pomocy społecznej uznają, że jest taka konieczność, będzie można zamienić gotówkę na pomoc rzeczową (jedzenie, ubrania, lekarstwa itp.) lub w formie opłacania usług (np. opłaty za przedszkole czy kolonie).

Świadczenie wychowawcze nie będzie wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, dotyczy to w szczególności świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych.

Program "Rodzina 500+" jest zgodny z dotychczasową, unijną praktyką koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, która eliminuje sytuacje jednoczesnego pobierania świadczeń w więcej niż jednym kraju. Oznacza to, że świadczenie wychowawcze nie będzie przysługiwać, jeżeli rodzina otrzymuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze.

Jeśli rodzic przebywa w innym państwie UE i złoży tam wniosek o świadczenia rodzinne, tamtejszy organ informuje o tym fakcie właściwego marszałka województwa w Polsce. Ten zaś przekaże te informacje do właściwej gminy.

Rodzice składający wniosek o przyznanie świadczenia są również zobowiązani do informowania o każdej zmianie mającej wpływ na prawo do tego świadczenia, w tym również o zmianie miejsca zamieszkania.

 

 Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej

/-/

Barbara Bogdańska