Przejdź do stopki

Postanowienie w sprawie zmiany decyzji wydanej dnia 6 lipca 2015 roku – znak: OSD.6220.3.2015 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „ Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Nowa Wieś, Roztoka Wielka (część), Łabowa (część)

Treść

Nasz znak: OSD.6220.3.2015                                            Łabowa, dnia 22 września 2016 roku

  

POSTANOWIENIE 

       Działając na podstawie art. 63 ust. 2, art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r.o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 353 z późn. zm.), oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( t. j. Dz. U. z 2016 roku poz. 23 z późn. zm. ) w związku z prowadzonym postępowaniem, na wniosek z dnia 28 lipca 2016 r. Gminy Łabowa, w sprawie zmiany decyzji wydanej dnia 6 lipca 2015 roku – znak: OSD.6220.3.2015 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „ Budowa  kanalizacji sanitarnej w miejscowości Nowa Wieś, Roztoka Wielka (część), Łabowa (część) „ 

postanawiam 

stwierdzić brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn. „ Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Nowa Wieś, Roztoka Wielka (część), Łabowa (część) „ 

UZASADNIENIE 

      Gmina Łabowa zwróciła się z wnioskiem z dnia 28 lipca 2016 roku o zmianę decyzji Wójta Gminy Łabowa z dnia 6 lipca 2015 roku – znak: OSD.6220.3.2015 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „ Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Nowa Wieś, Roztoka Wielka (część), Łabowa (część) „. Planowane przedsięwzięcie zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i wymienione jest w § 3 ust. 1 pkt 79 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko ( t.j Dz. U. z 2016 roku poz. 71 ).

Wnioskowana zmiana przedmiotowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach obejmuje zwiększenie długości kanałów grawitacyjnych  z 7,5 km do 19 km oraz rurociągów tłocznych z 1,5 km do 2,2 km, konieczna jest również zmiana średnicy części kanału grawitacyjnego ( ok. 400 mb ) sieci z Dn = 200 na Dn = 300.

Do wniosku dołączono kartę informacyjną przedsięwzięcia, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wypis z ewidencji gruntów oraz kopię mapy ewidencyjnej z projektowanym przebiegiem sieci kanalizacji sanitarnej. 

     O wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zawiadomiono strony postępowania pismem z dnia 2 sierpnia 2016 roku. Na podstawie art. 64 ust. 1 ust. 3 ustawy OOŚ organ prowadzący postępowanie wystąpił pismem z dnia 4 sierpnia 2016 roku do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Sączu oraz do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie, Wydział Spraw Terenowych w Starym Sączu o opinię w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko,a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby, co do zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. 

      Analiza potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko, przy uwzględnieniu zmian wprowadzonych przez wnioskodawcę do pierwotnych rozwiązań objętych decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach z dnia 6 lipca 2015 roku, dokonana została przy uwzględnieniu:

  1. Materiałów załączonych do wniosku z dnia 28 lipca 2016 roku.
  2. Uwarunkowań określonych w art. 63 ust. 1 ustawy OOŚ, tj.
    a). Rodzaj i charakterystyka planowanego przedsięwzięcia,
    b). Usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska,
        w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolność samooczyszczania się
        środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i
        krajobrazowych,

    c). Rodzaj i skala możliwego oddziaływania w odniesieniu do uwarunkowań.
  3. Opinii sanitarnej Nr 360/16 Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego
    w Nowym Sączu z dnia 23 sierpnia 2016 ( data wpływu do tut. Urzędu 16 wrzesień 2016 rok ) znak: PSE-NNZ-420-276/16 – wnioskowaną zmianę decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oceniono jako nie wymagającą przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
  4. Opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie, Wydział Spraw Terenowych w Starym Sączu z dnia 23 sierpnia 2016 roku ( data wpływu do tut. Urzędu 26 wrzesień 2016 rok ) - wnioskowaną zmianę decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oceniono jako nie wymagającą przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. 

    W oparciu o zgromadzone informacje i dokumenty stwierdzono, iż charakter planowanej inwestycji oraz skala i rodzaj generowanych oddziaływań nie będzie negatywnie oddziaływać na obszar i wartości krajobrazowe terenu. W rejonie projektowanej inwestycji występują głównie: pola i grunty uprawne oraz jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe z zabudowaniami gospodarczymi. Zaplanowane do budowy sieci kanalizacyjnej technologie i materiały zapewnią właściwą szczelność. Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się m.in. do ochrony wód gruntowych oraz gruntów poprzez wyeliminowanie nieszczelnych zbiorników na nieczystości ciekłe i odprowadzanie całości powstałych ścieków do oczyszczalni ścieków oraz uporządkowanie gospodarki ściekowej mającej na celu rozwiązanie problemu niekontrolowanego zrzutu ścieków  bytowo-gospodarczych do rowów lub gruntu. Planowane przedsięwzięcie wprowadzi również pozytywne zmiany w zakresie wyposażenia gminy w infrastrukturę techniczną i przyczyni się do poprawy stanu sanitarno-higienicznego miejscowości. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, zakres oraz specyfikę inwestycji oddziaływanie i zagrożenie dla środowiska jest niewielkie. 

Analizując powyższe postanowiono jak w sentencji. 

Pouczenie 

Na niniejsze postanowienie nie służy stronie prawo wniesienia zażalenia. Strona niezadowolona z rozstrzygnięcia może zaskarżyć powyższe stanowisko w odwołaniu od decyzji.                                                                                                                                                               

                                                                                                                                                       Wójt Gminy Łabowa
                                                                                                                                                                       /-/
                                                                                                                                                            Marek Janczak