Przejdź do stopki

Decyzja w sprawie zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Treść

Nasz znak: OSD.6220.3.2015                                                         Łabowa, dnia 12 października 2016 roku

  

DECYZJA 

w sprawie zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach 

Na podstawie art. 71 ust. 1 ust. 2 pkt 2, art. 73 ust 1, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84 ust 1, i art. 87 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 353 z późn. zm. ), w związku z § 3 ust. 1 pkt 79 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko ( t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 71 ) tj. sieci kanalizacyjne o całkowitej długości przedsięwzięcia nie mniejszej niż 1 km, z wyłączeniem ich przebudowy metodą bezwykopową, sieci kanalizacji deszczowej zlokalizowanych w pasie drogowym i obszarze kolejowym oraz przyłączy do budynków oraz art. 104, art. 106 i art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( t.j Dz. U. z 2016 roku poz. 23 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku Gminy Łabowa, 33-336 Łabowa 38 w sprawie zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Wójt Gminy Łabowa

dla przedsięwzięcia pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Nowa Wieś, Roztoka Wielka (część), Łabowa (część)”.

orzeka

  1. Zmienić decyzję Wójta Gminy Łabowa z dnia 14 lipca 2015 roku znak: OSD.6220.3.2015 dla przedsięwzięcia „Budowa kanalizacji sanitarnej
    w miejscowości Nowa Wieś, Roztoka Wielka ( część ), Łabowa ( część )”, poprzez zmianę w załączniku nr 1 pt. „Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia”
    w następujący sposób:

- w pkt 2 charakterystyki planowanego przedsięwzięcia zmienia się treść:

 „Sumaryczna orientacyjna długość projektowanej kanalizacji sanitarnej wynosi:  
  kanały sanitarne grawitacyjne Dn 200 L = ok. 7,5 km, długość rurociągów   
  tłocznych, dz. 90 – 150 mm PE L = ok. 1,5 km.”

na:

 „Sumaryczna orientacyjna długość projektowanej kanalizacji wynosi: kanały      
  sanitarne grawitacyjne: DN 315, DN 200, DN 150 L = ok. 19,0 km, długość  
  rurociągów tłocznych: dz. 90 – 150 mm PE L = ok. 2,2 km. Zmiana średnicy części   
  kanału grawitacyjnego (ok. 400 mb) sieci z Dn = 200 na Dn = 315.) 

Pozostała część decyzji wraz z załącznikiem pozostaje bez zmian.

UZASADNIENIE 

    W dniu 28 lipca 2016 roku  do Urzędu Gminy Łabowa wpłynął wniosek Gminy Łabowa, 33-336 Łabowa 38 o zmianę decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej dnia 14 lipca 2015 roku znak: OSD.6220.3.2015 dla przedsięwzięcia pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Nowa Wieś, Roztoka Wielka (część), Łabowa (część). Tutejszy Urząd wszczął dnia 2 sierpnia 2016 roku postępowanie informując o tym strony postępowania.
W czasie trwania postępowania strony miały zapewniony czynny udział w nim na każdym jego etapie zgodnie z zasadami Kodeksu Postępowania Administracyjnego, jak również społeczeństwo poprzez podawanie do publicznej wiadomości wszystkich dokumentów związanych z każdym etapem postępowania poprzez umieszczanie ich w sposób zwyczajowy na tablicy ogłoszeń, oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy, w ustawowym terminie przewidzianym dla stron nie wpłynęły zażalenia.

        Zgodnie z art. 155 k.p.a decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. Niezbędnym, zatem do zmiany decyzji ostatecznej, na mocy której strona nabyła prawo jest spełnienie następujących przesłanek:
-   zgoda strony (wnioskodawca składając wniosek o zmianę decyzji taką zgodę wyraził),
- brak przeciwwskazań w przepisach szczególnych - w tym przypadku przepisem szczególnym jest ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, której art. 87 stwierdza, że w przypadku zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przepis art. 155 Kodeksu Postępowania Administracyjnego stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem, że zgodę wyraża wyłącznie strona, która złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, lub podmiot, na którego została przeniesiona decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.
- za jej zmianą przemawia ważny interes społeczny lub słuszny interes strony, w tym przypadku zmiana decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę kanalizacji sanitarnej.
       W okresie od wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do chwili obecnej część działek ewidencyjnych uległa podziałowi, jednakże zmiana ta nie powoduje zwiększenia zakresu inwestycji oraz oddziaływania na środowisko.
    Zakres zmian ww. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach obejmie zwiększenie długości kanałów grawitacyjnych z 7,5 km do 19 km, rurociągów tłocznych z 1,5 km do 2,2 km oraz zmianę średnicy części kanału grawitacyjnego ( ok. 400 mb) sieci z Dn = 200 na Dn = 315. Pozostałe parametry sieci pozostają bez zmian.
       Z uwagi na art. 87 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( t.j Dz. U. 2016 r. poz. 353 z późn. zm) organ dokonał ponownie kwalifikacji planowanego przedsięwzięcia, które zakwalifikowano zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (t.j Dz. U. z 2016 r. poz. 71). Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 79 rozporządzenia: „sieci kanalizacyjne o całkowitej długości przedsięwzięcia nie mniejszej niż 1 km, z wyłączeniem ich przebudowy metodą bezwykopową, sieci kanalizacji deszczowej zlokalizowanych w pasie drogowym i obszarze kolejowym oraz przyłączy do budynków'' - stanowi przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu może być wymagane. Organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia zobowiązany jest do zasięgnięcia opinii w sprawie potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko właściwych organów, tj.: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

       W związku z powyższym na podstawie art 64 ust. 1 pkt 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j Dz. U. z 2016 r, poz. 353 z poźn. zm. ), Wójt Gminy Łabowa pismem znak sprawy: OSD.6220.3.2015 z dnia 04.08.2016 r. wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Sączu oraz pismem znak sprawy: OSD.6220.3.2015 z dnia 04.08.2016 r. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie, Wydział Spraw Terenowych w Starym Sączu o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia.

      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu pismem z dnia 23 sierpnia 2016 roku ( data wpływu do tut. Urzędu 16 wrzesień 2016 rok) znak: PSE-NNZ-420-276/16 wyraził opinię, że przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko nie jest wymagane.

     Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie, Wydział Spraw Terenowych w Starym Sączu pismem z dnia 23 sierpnia 2016 roku ( data wpływu do tut. Urzędu 26 sierpień 2016 rok ) znak: ST-II.4240.126.2016.ED również wyraził opinię, że dla powyższego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

  Po zapoznaniu się z opiniami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie Wydział Spraw Terenowych w Starym Sączu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Sączu jak również po przeanalizowaniu założeń planowanego przedsięwzięcia, w dniu 22.09.2016 r. organ wydał postanowienie o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

    Wpływ planowanego przedsięwzięcia na środowisko jest znikomy, a wręcz przeciwnie, realizacja kanalizacji sanitarnej jest rozwiązaniem chroniącym środowisko. Realizacja przedsięwzięcia wpłynie pozytywnie na ochronę środowiska, pozwoli na likwidację indywidualnych zbiorników bezodpływowych, a tym samym nastąpi likwidacja potencjalnych źródeł zanieczyszczenia wód i gleby. Budowa kanalizacji wpłynie pozytywnie na środowisko poprzez uregulowanie gospodarki ściekowej w miejscowości Nowa Wieś, Roztoka Wielka (część), Łabowa (część) i umożliwi odprowadzanie ścieków z tego terenu do szczelnej kanalizacji sanitarnej. Jednym z oddziaływań pośrednich w fazie budowy będzie emisja zanieczyszczeń do powietrza w tym pylenie z terenu placu budowy powstające w wyniku usunięcia warstwy ziemi, emisja hałasu której źródłem będzie ruch komunikacyjny, jednakże oddziaływania te są krótkotrwałe i ulegają likwidacji wraz z zakończeniem robót budowlanych. 

     W związku z powyższym przedmiotowa zmiana decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dotycząca zwiększenia długości rurociągów grawitacyjnych, rurociągów tłocznych oraz zmianę średnicy części kanału grawitacyjnego nie wpłynie negatywnie na środowisko. 

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji. 

Pouczenie 

Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu za pośrednictwem Wójta Gminy Łabowa w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

  

Wójt Gminy Łabowa
/-/
Marek Janczak